Autor Tema: Problemi s Intel HD4000 WITH_NEW_XORG  (Pročitano 3331 puta)

Zeleni_Obad

• Administrator
  • Hero Member
    • BSDSrbija
Problemi s Intel HD4000 WITH_NEW_XORG
« poslato: Septembar 16, 2014, 04:10:21 posle podne »
FreeBSD 11 CURRENT dobio je podrsku za bezicnu Intel Centrino 2200 BGN karticu, pa sam mislio da ce FreeBSD da bude odlican izbor za jedan laptop, koji, pored tog wifi-ja, ima i drugu ahilovu petu - Intel HD4000 video.

Ova je video-kartica-na-chipu poprilicno prisutna u kucistima laptopa u poslednjih par godina, pa sam mislio da ce i BSD-ovi izvrsno raditi s njom, medjutim OpenBSD 5.6 CURRENT moze da koristi intel HD4000 za prikaz slike na eksternom monitoru ali bez ikakve kontrole - cak ni xrandr je ne moze kontrolisati, iako blackbox (za razliku od GNOME3, recimo) moze da prikaze istvremeno slike i na LVDS (ekran laptopa) i na HDMI izlazu.

FreeBSD 11 ima WITH_NEW_XORG i WITH_KMS podrsku portovanu sa linuxa nesto bolje, pa je u stanju da cak i kroz GNOME2-control-centre potpuno kontrolise prikaz na prikljucenim monitorima, a i zvuk radi preko HDMI, za razliku od OpenBSD-a.

Ipak, FreeBSD-ov drajver ima dva bizarna problema: prvi, za koji nisam siguran da li ja nesto gresim, ili je prosto bug - Touchpad ne mogu da nateram da skroluje, i nijedna od uputa na wikijima i forumima ne pomaze. Iako silno iritira, i nije bas nesto sto se moze lako ignorisati kada nemas prikljucen mish, manje je grozan bug od drugog: kada promenis terminal (na primer: CTRL+Alt+F2) doslovno "zaledi" sve momentalno, i nema sanse da kill -HUP bilo kog procesa resetuje sliku - moras reboot-ovati. Dodatno, "Xorg -configure" takodje "zaledi" sve.

U zelji da instaliram BSD na taj laptop, imao sam bizarne ideje, ukljucujuci i prvobitnu instalaciju nekog starijeg FreeBSD-a, koji moze napraviti xorg.conf makar s VESA drajverom, pa se onda maltretirati rebildovanjem userlanda i kernela na 11-ku (mora 11 CURRENT, jer nista "nize" nema podrsku za ovaj wifi) ali nisam siguran da bi upalilo.

Moje pitanje je: ima li neko laptop sa intel HD4000 karticom i HDMI izlazom, i kako je naterao FreeBSD (eventualno i/ili OpenBSD, prebacicemo therad lako :)) da relativno stabilno koristi taj hardver? Ili je upotreba takvog laptopa s BSD-om jos uvek samo pusta zelja?

soxxx

• Administrator
  • Hero Member
Re: Problemi s Intel HD4000 WITH_NEW_XORG
« Odgovor #1 poslato: Septembar 16, 2014, 05:06:30 posle podne »
Sto se tice zamrzavanja, to je odavno poznato; pogledaj Cavets odeljak u Handbook-u u delu za konfiguraiju X servera:
Citat
Intel: as of FreeBSD 9.1, 3D acceleration on most Intel graphics, including IronLake, SandyBridge, and IvyBridge, is supported. Due to the current KMS implementation, it is not possible to switch between the graphical console and a virtual console using Crtl+Alt+F#.
https://www.freebsd.org/doc/handbook/x-config.html

Skoro sam video da je WITH_NEW_XORG izbaceno, ne znam tacno od kada, imalo je tu jos izmena povodom X servera.

Da sibnes jedan mail na mailing listu povodom ovog problema?
The best way to learn UNIX is to play with it, and the harder you play, the more you learn.
If you play hard enough, you'll break something for sure, and having to fix a badly broken system is arguably the fastest way of all to learn. -Michael Lucas, AbsoluteBSD

Zeleni_Obad

• Administrator
  • Hero Member
    • BSDSrbija
« Odgovor #2 poslato: Septembar 16, 2014, 05:23:01 posle podne »

Nope, skinuo sam FreeBSD s tog laptopa, a devel/tech mail-listi se zali samo kada si spreman da u potpunosti saradjujes jednom kada zatrazis pomoc. Izbacice neko patch, i zamoliti me da probam, pa sta cu onda? :P

Sve sto trenutno mogu da priustim u smislu resursa, jeste da procitam negde da je neko uspesno instalirao i podesio sve, i onda pazljivo uporedim sve sto tu pise s onim sto sam uocio i sam, pa ako zakljucim da vredi probati ponovo - probati ponovo. Trebam taj laptop u 100% upotrebljivom stanju skoro svaki radni dan, tako da i eventualne probe moram pazljivo da tempiram.

Ti imas HD4000 na nekom laptopu/desktopu takodje, soxxx?

soxxx

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovor #3 poslato: Septembar 17, 2014, 09:39:42 pre podne »

Nope, skinuo sam FreeBSD s tog laptopa, a devel/tech mail-listi se zali samo kada si spreman da u potpunosti saradjujes jednom kada zatrazis pomoc. Izbacice neko patch, i zamoliti me da probam, pa sta cu onda? :P
Pa kako drugacije... :)

Citat
Ti imas HD4000 na nekom laptopu/desktopu takodje, soxxx?
Ne, HD3000.

Koji je model laptopa tj. koji Intel je u pitanju?
The best way to learn UNIX is to play with it, and the harder you play, the more you learn.
If you play hard enough, you'll break something for sure, and having to fix a badly broken system is arguably the fastest way of all to learn. -Michael Lucas, AbsoluteBSD

Zeleni_Obad

• Administrator
  • Hero Member
    • BSDSrbija
« Odgovor #4 poslato: Septembar 17, 2014, 05:56:45 posle podne »
HD4000, ili da budem precizniji:
Intel® Core™ i5-3317U CPU @ 1.70GHz × 4
Intel® Ivybridge Mobile
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: Lenovo Device 3977
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 42
Memory at f0000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4M]
Memory at e0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
I/O ports at 3000 [size=64]
Expansion ROM at <unassigned> [disabled]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: i915
Kernel modules: i915

(sa linuxa, ocito...)

Laptop je Lenovo U310, wifi je Centrino 2200 BGN; FreeBSD i OpenBSD ga vide kao iwn0 (Marble Peak, http://www.openbsd.org/cgi-bin/man.cgi/OpenBSD-current/man4/iwn.4?query=iwn )

03:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 2200 (rev c4)
Subsystem: Intel Corporation Centrino Wireless-N 2200 BGN
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 46
Memory at f0500000 (64-bit, non-prefetchable) [size=8K]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: iwlwifi
Kernel modules: iwlwifi

Imam neki osecaj da ce sve konacno da proradi za ovakve latope na OpenBSD-u, za mesec-dva; potom slede i drugi, naravno, jer kod se za ovakve stvari medju BSD-ovima lepo portuje, a OpenBSD je vec skoro potpuno funkcionalan, izuzev prikaza eksternog monitora preko HDMI i zvuka preko HDMI. FreeBSD, ponavljam, ima vec sada prikaz preko HDMI i zvuk, naizgled odlicno, ali je driver ipak u takvom stanju da rushi celi sistem cas posla na vise nacina, a to nije bas upotrebiljvo, pogotovo u poslovne svrhe.
« Poslednja izmena: Septembar 17, 2014, 06:01:22 posle podne od strane Zeleni_Obad »

Zeleni_Obad

• Administrator
  • Hero Member
    • BSDSrbija
« Odgovor #5 poslato: Septembar 17, 2014, 06:03:00 posle podne »
Pa kako drugacije... :)

Samo sam se nadao da sam zapravo ja nesto gadno zabrljao, pa ce neko da se javi i kaze da nema pojma o cemu ja pricam, jer kod njega sve radi kako treba a isti hardware :D

soxxx

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovor #6 poslato: Septembar 18, 2014, 09:34:04 posle podne »
Oki, ako zapazim negde nesto javljam. ;)

Za skrolovanje; probao si one fore sa podesavanjem oblasti za skrolovanje (one sysctl hw.psm.synaptics zajebancije - vscroll_ver_area valjda)?

Zeleni_Obad

• Administrator
  • Hero Member
    • BSDSrbija
« Odgovor #7 poslato: Septembar 18, 2014, 09:42:12 posle podne »
Za skrolovanje; probao si one fore sa podesavanjem oblasti za skrolovanje (one sysctl hw.psm.synaptics zajebancije - vscroll_ver_area valjda)?

naravno, i to u raznim kombinacijama (on/off moused, itd)

Svakako, nekako osecam da ce me OpenBSD ekipa lepo iznenanditi s 5.6 - obicno ne ostavljaju ovako nedovrsena stanja za izdanja, a i vec sada je i sama najava kroz postojecu polu-upotrebljivost drivera dosta optimisticna. GNOME3 puca uzduz i popreko s ovakvim driverom, dok blackbox, primera radi, radi sasvim ok, s optimalnom rezolucijom eksternog monitora, ali, kako sam vec pisao, na OpenBSD 5.6 CURRENT za sada nije moguce nikako kontrolisati taj driver, ni najrudimentarnijim alatkama; cisto sumnjam da ce situacija ostati takva i u 5.6 RELEASE.

soxxx

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovor #8 poslato: Novembar 18, 2014, 09:29:36 pre podne »
Sto se tice zamrzavanja, to je odavno poznato; pogledaj Cavets odeljak u Handbook-u u delu za konfiguraiju X servera:
Citat
Intel: as of FreeBSD 9.1, 3D acceleration on most Intel graphics, including IronLake, SandyBridge, and IvyBridge, is supported. Due to the current KMS implementation, it is not possible to switch between the graphical console and a virtual console using Crtl+Alt+F#.
https://www.freebsd.org/doc/handbook/x-config.html
Sad procitah negde da je ovo sredjeno u novom FreeBSD, moze li neko da potvrdi da Alt+F sada radi?

Zeleni_Obad

• Administrator
  • Hero Member
    • BSDSrbija
« Odgovor #9 poslato: Novembar 19, 2014, 05:49:08 posle podne »

Sad procitah negde da je ovo sredjeno u novom FreeBSD, moze li neko da potvrdi da Alt+F sada radi?

Moze, evo radi :)

soxxx

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovor #10 poslato: Novembar 20, 2014, 11:03:08 pre podne »
Tenkju Zeleni!

Nadam se da ce se sada i ostale problematicne sfere resavati brze, mislim, sada kad je FreeBSD Fondacija dobila 1 milion dolara od WatsAppa imace za troskarenje... ;)

Zeleni_Obad

• Administrator
  • Hero Member
    • BSDSrbija
« Odgovor #11 poslato: Novembar 21, 2014, 11:33:04 pre podne »
Takođe se nadam da će se sad stanje kod njih malo popraviti; ovaj driver je još uvek daleko od upotrebljivog u poslovnom okruženju!

Jedva sam našao tastaturu i miša koji rade kada se priključe na ovaj laptop. Pokušam li da prebacim tty dok je gdm-ov ekran podignut, sve zaledi. Dodirnem li touchpad jednom kada pokrenem X-e, sve podivlja. I tako redom... za sada, zadovoljan sam što uopšte mogu da koristim laptop/HD 4000, jer ni ovo nije bilo moguće do nedavno, ali daleko je ovo od upotrebljivog stanja.

Na OpenBSD-u 5.6 situacija je slična: blackbox sada može da daje punu rezoluciju preko HDMI-a na eksternom monitoru, ali GNOME3 uopšte ne može da upali eksterni monitor, iako ga xenocara uredno lista i navodno podešava, kako već piše u Xorg.0.log-u. KDE4 daje samo "mirror", doduše uz punu rezoluciju na eksternom ekranu, ali ne možeš ništa podesiti. XFCE4 daje punu rezoluciju preko HDMI, takođe, ali, kao ni na KDE4, ne možeš ništa izmeniti.

Sve u svemu, po ko zna koji put je blob/closed source hardverski detalj, velika prepreka BSD-ovima, prepreka kakvu ni deset miliona dolara ne bi sredilo.

A i bagra je naučila kako da komanduje - kada se pojavi neko poput likova iz AMD-a koji su pre desetak godina odlučili da probaju da otvore kod nekih stvari, momentalno im se na leđa nakače stotine, hiljade lešinara, koji koriste sve moguće mehanizme i načine da ih spreče.

Bilo kako bilo - ovo sad radi, ali kao prebijena mačka, i samo mi, entuzijasti, imamo neke koristi od toga. Dok god se ne pojavi neko sa harvderom koji lepo igra uz FLOSS, ništa od svih miliona koje daš tehnički potkovanoj zajednici - lobistički lešinari davno su naučili da mogu da izmuzu milijarde samo veštim kočenjem. Do tada, ne mogu, evo, da korsitim touchpad ni tastaturu na laptopu, dok ne restartujem laptop, i ne poisključujem tastature i miševe.

Sem ako ne postoji neka tajna kombinacija u nekom conf-u, koja će sve ovo da sredi i ispegla, samo ako je nađem :D

Zeleni_Obad

• Administrator
  • Hero Member
    • BSDSrbija
« Odgovor #12 poslato: Novembar 22, 2014, 12:01:06 pre podne »
Usput, da dodam: teram CURRENT, jer Centrino 2200-N ni patchovan ne radi na 10.1, odnosno 10-STABLE.

Na 11-CURRENT pomenuti 2200-N radi - nisam probao aircrack, kismet i bratiju, ali wpa2 radi!

Našao sam i pristojnu tastaturu i miša za ovaj laptop, tako da je sad ostalo samo da ne diram ništa dok se ne ulogujem u GNOME, te da provalim kako da nateram vertikalno skrolovanje na touchpadu "s dva prsta", i konačno jedan BSD ima da se zadrži kao "glavna" radna alatka sad :)

Happy enough :)