Author Topic: Koji os za htpc?  (Read 2148 times)

Staromodan

• Newbie
  • *
Koji os za htpc?
« on: August 04, 2013, 02:42:23 pm »
Prije dosta godina planirao sam složiti računalo za digitalizaciju analognih snimaka i slušanje muzike, pa sam odlučio proći jeftinije (digitaliziranje kod poznanika) i odustao na neko vrijeme od slaganja jer sam čekao da izmisle brže spojene cpu-gpu, a neko vrijeme mi nije ni bilo do muzike.
Sada sam se predomislio nakon što sam vidio da je dio arhive odhebao.
Od cpu-gpu u jednom komadu sam odustao i uzeo normalnije dijelove (još trebam uzeti zvučnu vjerojatno esi julia), pa nakon detaljnijeg proučavanja sam zapeo na odabiru operativnog sistema jer mi se svidjela ideja o zfs mirroru.
Nakon zezanja sa zaboravljenim opensolarisom, starom neksentom, debianom i kfreebsdom, za sada fedora jedina normalno radi, a ako i ona zasere onda ću se možda vratiti na obični xp dok još postoji.
Planirao sam koristiti programe koji se koriste na linuksu, pa neznam kako bi radili na drugim (solaris, bsd) operativnim sistemima.
U međuvremenu sam došao na ideju da složim još jedno računalo od starijih dijelova koje bi služilo kao rezervna kopija, na kojem bi bio openbsd mirror tri diska, pa neznam jel to dobra ideja.
Neznam više ni šta je htpc, valjda spada pod ovo što sam napisao.

Imate li vi kakav bolji prijedlog ili savjet?

Dule Mars

• Hero Member
Re: Koji os za htpc?
« Reply #1 on: August 04, 2013, 03:36:44 pm »
Mislim da je bilo koji BSD ocajno resenje za multimediju, drz se ti Linuxa... I na njemu mozes raditi mirroring diska na 100 nacina.
Ja moram da jedem krstove! Ja sam nešto drugo, a ne pop!

Staromodan

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: August 04, 2013, 06:46:22 pm »
Može li ovo normalno raditi -> računalo s linuksom spojeno preko lan priključaka (i rutera) na rezervno računalo na kojem je samo openbsd i velika particija na koju bih kopirao podatke s linuksa i po potrebi ih uređivao (brisao, premještao) ?
Pitam, jer mi se svidio i taj bsd.

Zeleni_Obad

• Administrator
  • Hero Member
    • BSDSrbija
« Reply #3 on: August 04, 2013, 10:16:12 pm »
Ako i ima nepisanih pravila, onda su nešto poput ovoga što Dule napisa: ako trebaš obradu multimedijalnih stvari, ako ništa drugo onda ćeš bar lakše sklopiti sve na linuksu, u poređenju BSD-om. Ako trebaš nešto ultra-mega-giga u vezi mreža, drž'se OpenBSD-a, mada ćeš i s drugim BSD-ovima proći po pitanju mreža bolje nego s linuksom bar za onoliko koliko linuks vodi za multimediju, ako ne i više. Ako ne trebaš profesionalno skladištenje podataka, sve jedno ti je. Ako trebaš profesionalno skladištenje podataka, lično preferiram FreeBSD u kombinacijama s AMD Opteronima i ioFusion skladištem, ali ovde i linuks ima sjajnih rešenja.

Konkretno, ovo što pitaš može raditi, ali nije zgoreg naglasiti da trenutno upravo OpenBSD ima najnekomfornije rešeno skladištenje. Naravno, kako to što želiš podesiti zvuči kao najobičniji kućni server koji neće okusiti ni dvocifren broj istovremenih korisnika, a kamoli nešto ozbiljnije, maltene ti je sve jedno šta ćeš odabrati i za šta (uz sve mane i prednosti nekog od pomenutih sistema).

Uostalom, probaj par varijanti, pa sam odluči koja ti najviše "leži".

Dule Mars

• Hero Member
« Reply #4 on: August 07, 2013, 10:19:24 am »
Može li ovo normalno raditi -> računalo s linuksom spojeno preko lan priključaka (i rutera) na rezervno računalo na kojem je samo openbsd i velika particija na koju bih kopirao podatke s linuksa i po potrebi ih uređivao (brisao, premještao) ?
Pitam, jer mi se svidio i taj bsd.

OpenBSD je ocajno resenje za storage, najgori fajlsistem od svih BSD-ova. Ako vec hoces BSD za storage, uzmi FreeBSD sa ZFSom ili, malo ekstremnija varijanta, DragonFly sa HAMMERom.
Ja moram da jedem krstove! Ja sam nešto drugo, a ne pop!

Staromodan

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: August 09, 2013, 07:16:31 pm »
Mnogo hvala na odgovorima.

Staromodan

• Newbie
  • *
Odg: Koji os za htpc?
« Reply #6 on: August 12, 2016, 06:12:37 pm »
Tokom vremena me prestao zanimati htpc i zainteresirao sam se za servere i programiranje, maknuo se od GUI-ja i proucavao CLI. Stekao sam dojam da je BSD bolje rjesenje za audio od Linuxa. Mozda nije lakse, ali je kvalitetnije.

Oko

• Administrator
  • Hero Member
Odg: Koji os za htpc?
« Reply #7 on: August 12, 2016, 09:20:11 pm »
Tokom vremena me prestao zanimati htpc i zainteresirao sam se za servere i programiranje, maknuo se od GUI-ja i proucavao CLI. Stekao sam dojam da je BSD bolje rjesenje za audio od Linuxa. Mozda nije lakse, ali je kvalitetnije.

Linux ima ocajan audio stack od temelja do krova (ALSA do PulseAudio) ne zna se sta je gore. BSDs su mix bag. Driveri OSS u osnovi dosta dobro zamisljeni ali je njihovo stanje na raznim BSD-ijima (Free, Dragon, Net, Open) saroliko. Open koji ja koristim ima odlicne OSS drivere ali je moglo da bude jos bolje da je portovan deo OSS stack-a sa Solarisa (OSS deo je imao BSD licencu). Sto se tice sound servera NetBSD nema nista oni jadnici instaliraju PulseAudio koliko sam ja video. OpenBSD ima sndio koji je odlican i veoma jednostavan. Aleksandar Rachov koji to radi je profesionalni muzicar i koristio je OpenBSD za mixetu na par koncerata. Ako nekome treba nesto bolje onda sigurno OS X je multimediaja platform koju koristi i Hollywood. Free audio stack nisam gledao od 2007 tako da ne znam kakvo je stanje sada. U to doba bilo je losije nego Open. DragonFly imam samo na file server-u ali nebi me iznenadilo da stvari tamo dobro rade jer je zapanjujuci procenat DragonFly korisnika koji ga koriste na desktop-u (naravno projekat je super mali). Vise manje svi korisnici DragonFly-a koje sam ja upoznao ga pice kao desktop OS bas kao OpenBSD ljudi obicno pice OpenBSD i na svojim laptop-ovima a ne samo na serverima.
« Last Edit: August 12, 2016, 09:57:59 pm by Oko »