Autor Tema: Instalacija software na netbsd  (Pročitano 2533 puta)

MarkoBalkan

• Sr. Member
Instalacija software na netbsd
« poslato: Maj 23, 2009, 07:05:38 posle podne »
koliko sam vidio netbsd podržava više razli?itih formata.

dali se rpm paketi instaliraju bez problema, bin, sh itd...?

MarkoBalkan

• Sr. Member
« Odgovor #1 poslato: Maj 23, 2009, 07:06:23 posle podne »
jer me netbsd zaokupio.

Oko

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovor #2 poslato: Maj 23, 2009, 07:19:33 posle podne »
Citat: MarkoBalkan
koliko sam vidio netbsd podržava više razli?itih formata.

dali se rpm paketi instaliraju bez problema, bin, sh itd...?

O cemu pricas covece? NetBSD default paket system je pkgsrc sto su Makefiles + Patches za kompajliranje paketa iz source coda. Pkgsrc podrzava i instalaciju pre-compiled paketa sa NetBSD servera.

NetBSD ima Linux emulator layer koja je bazirana na OpenSuSE. Uprkos tome instaliranje RPM paketa je totalno netrivijalno. Procitaj man strane za  compat_linux. Vecina paketa ima skrivene dinamicke biblioteke koje moraju da se instaliraju skidanjem sa OpenSuSE
masine i pomeranjem na NetBSD masinu.

Instaliranje deb paketa na NetBSD-iju je isto ono lako kao instaliranje deb paketa na RedHat Linux-u. Znaci u teoriji postoji Linux alatka koja
"prevodi" deb u rpm pa instaliras rpm. U praksi to ne radi. Pa zar CentOS ljudi nebi voleli da kazu da na CentOS mozes da instliras 25000 umesto sto imaju svoj server sa samo 8500 paketa.

Novost u NetBSD 5.0 je da je podrska za file system pomerena iz kernel-a u userland (koliko sam ja nacuo) i da podrzavaju sve zive i mrtve file systeme (osim naravno najboljih ZFS i Hammer-a)  out of box.

MarkoBalkan

• Sr. Member
« Odgovor #3 poslato: Maj 23, 2009, 08:29:00 posle podne »
onda sam nešto pomiješao.

soxxx

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovor #4 poslato: Maj 23, 2009, 10:50:37 posle podne »
Citat: Oko
Novost u NetBSD 5.0 je da je podrska za file system pomerena iz kernel-a u userland (koliko sam ja nacuo) i da podrzavaju sve zive i mrtve file systeme (osim naravno najboljih ZFS i Hammer-a)  out of box.
I ZFS i HAMMER su u fazi portovanja na NetBSD. ;)

@MarkoBalkan

Ako si dosao iz Linux sveta verovatno jos uvek razmisljas na taj nacin pa si zbog toga "pomesao loncice". :) Pogledaj sledece pisanije i bice ti jasnije, ako se ne snadjes kazi pa da idemo polagano: http://www.netbsd.org/docs/pkgsrc/
The best way to learn UNIX is to play with it, and the harder you play, the more you learn.
If you play hard enough, you'll break something for sure, and having to fix a badly broken system is arguably the fastest way of all to learn. -Michael Lucas, AbsoluteBSD

Oko

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovor #5 poslato: Maj 23, 2009, 11:43:40 posle podne »
Citat: soxxx
I ZFS i HAMMER su u fazi portovanja na NetBSD. ;)
Znam ;)